Piątek, 22 października 2021

CrossFit - dla każdego mężczyzny?

24 października 2019

Crossfit to stosunkowo młoda i już bardzo popularna dyscyplina. Jednocześnie wciąż wzbudza sporo kontrowersji i powstają wokół niej liczne teorie. Jeśli ktoś raz spróbował tego sportu, był i poczuł atmosferę szatni oraz wie, z czym wiąże się trening, nie da się jednak przekonać do krzywdzących stereotypów. Crossfit to złożony system treningowy o konkretnym profilu. Dedykowany pracownikom służb mundurowych w USA, z czasem stał się pretekstem do budowania zżytych społeczności, dla których jest pretekstem do zmiany życia na lepsze. To styl życia, sala treningowa to miejsce spotkań, a nazwy treningów (EMOM, AMPRAP czy HIIT) wywołują uśmiech i uczucie gotowości. Na czym polega i komu dedykowana jest ta dyscyplina? Czy crossFit to dobry wybór dla każdego mężczyzny? Sprawdź sam!

Czym wyróżnia się Crossfit?

Crossfit to system treningowy, który odważnie miesza różne dyscypliny. Wykorzystywane są tam elementy treningu siłowego, wydolnościowego i gimnastyki. System czerpie ton z innych popularnych dyscyplin oraz form aktywności. Czym się dokładnie wyróżnia i dlaczego nie można tego treningu utożsamiać z klasycznym wyjściem na siłownię? To przede wszystkim bardzo wszechstronne zajęcia ogólnorozwojowe o dużej intensywności. Wykorzystywane są w nim ruchy funkcjonalne, dzięki czemu ćwiczenia można przełożyć na działania w życiu codziennym. Choć bardzo często słysząc Crossfit, widzimy duże ciężary, możemy być spokojni o różnorodność. Istnieje wiele treningów i programów w ramach tego sportu, które wykorzystują wyłącznie obciążenia własnego ciała. 

CrossFit - dla każdego mężczyzny? Rodzaje treningów

Crossfit to sposób bycia i odpowiednia perspektywa. Popularne są treningi o wdzięcznych imionach. Większość z nich ma ciekawą historię w tle (np. trening upamiętniający poległego komandosa, który trenował w danej dziedzinie). Są one wymagające (często ekstremalne), a jednocześnie przynoszą nam szereg korzyści i nie ograniczają się do skrajnego zmęczenia. Można zaobserwować pozytywny wpływ na zdrowie treningu crossowego. Mamy z nim do czynienia na zajęciach grupowych w crossfitowych boxach. Takie ćwiczenia, to sprawdzenie się, podnoszenie swoich umiejętności, a jednocześnie bezpieczny sposób na poprawę kondycji i zdrowia.  Oczywiście można podejść do zajęć wyczynowo, gdzie skupienie pada na wyniku. Tutaj pada pytanie - który rodzaj treningu jest dla mnie? Czy crossFit jest dla każdego mężczyzny? I jakie ryzyko jest związane z tą dyscypliną?

Ryzyko związane z Crossfitem

Bardzo często można spotkać się z opinią, że Crossfit to wylęgarnia kontuzji. Bardzo ważne jest tutaj racjonalne podejście. Program i zajęcia są ułożone przez wykwalifikowanych specjalistów. Problemy zaczynają się tam, gdzie w innych dyscyplinach - gdy zaczynamy trenować nieadekwatnie do możliwości organizmu, bierzemy na siebie za duże ciężary lub zaniedbujemy technikę. Nawet w wersji wyczynowej sport ten wydaje się mniej kontuzjogenny niż inne dyscypliny, w których obciążamy ciągle te same partie ciała i przekazujemy danym mięśniom te same bodźce. 

Różnorodność crossfitu pozwala na równomierne stymulowanie ciała i daje czas na jego regenerację. Dzięki wplataniu zajęć z różnych dziedzin, angażowane jest proporcjonalnie całe ciało, dzięki czemu nie jest ono wystawione na skrajne przeciążenia w takim stopniu, jak w innych dyscyplinach. Crossfit to sport dla każdego, kto lubi intensywny wysiłek, a zarazem nie obawia się stawiania wyzwań samemu sobie.