Piątek, 17 września 2021

Dlaczego seks jest ważny?

24 października 2019

Dlaczego seks jest ważny? Aktywność seksualna to integralna część bycia człowiekiem. Myślimy o tym i szukamy spełnienia. Prokreacja jest kluczem do przedłużenia gatunku, dlatego nic dziwnego, że dominuje inne dziedziny życia, a także nasze myślenie, zachowania i nie pozwala nam o sobie zapomnieć. Udana seksualność to także udane związki i umiejętność budowania relacji na innym poziomie. Jeśli pojawia się zaburzenie, pojawia się myślenie o stracie czegoś istotnego w życiu. Naruszenie strefy wyciąga nas też ze strefy komfortu, mając wpływ na naszą fizyczność, jak i psychikę, w tym utrzymanie więzi emocjonalnej i erotycznej. To nasza naturalna potrzeba, której systematyczna realizacja jest połączona ze spełnieniem i uczuciem szczęścia. To także poczucie atrakcyjności, wpływ na samoocenę i budowanie pozytywnej wartości własnej. 

Dlaczego seks jest ważny? Rola stosunków seksualnych

Seks ma wiele odmian i bogaty wpływ na nasze życie. Jego konsekwencje nieznacznie się różnią między płciami. Seks to profilaktyka stanom chorobowym (np. problemów z prostatą), gimnastyka dolnych i wewnętrznych partii mięśni. Brak aktywności seksualnej natomiast to wzrost napięcia. Seks rozładowuje napięcie nerwowe -  a w konsekwencji rozluźnia ciało i poszczególne jego układy (np. niweluje objawy problemów dermatologicznych). Dlaczego seks jest ważny? Seks poza funkcją prokreacyjną i stymulacją fizyczną, ma przede wszystkim znaczenie psychologiczne. Pozwala na lepsze nadzorowanie gospodarki hormonalnej i utrzymywanie lepszego stanu zdrowia. 

Problemy seksualne

Problemy seksualne, choć dotyczą obu płci, wydają się mocniej dotykać mężczyzn. Z jednej strony zaburzenia mają poważne połączenie ze stresem i presją, po drugie wydają się być znacznikami poważniejszych problemów zdrowotnych lub zaburzeń zdrowego rytmu życia, a na konsekwencjach psychologicznych (ego, poczucie własnej wartości) kończąc. Temat dotyka panów szczególnie w średnim wieku, choć specjaliści mówią o grupie po 50. roku życia. To grupa cierpiąca na zaburzenia potencji i libido, przez które znacząco musi ograniczyć stosunki sekualne lub w ogóle nie może ich odbyć osiągając satysfakcję ze zbliżenia. Ze względu na psychiczny wpływ, zaburzenia erekcji to takżę zagrożenie ogólnej homeostazy. Stąd konieczność edukowania i odpowiedniej świadomości w tym zakresie, a w przypadku poważnego problemu - decyzja o konsultacji ze specjalistą - lekarzem lub terapeutą. Dzięki podjeciu odpowiednich decyzji, osoba dotknięta problemem w krótkim czasi emoże doprowadzić się do ładu i pozytywnie wpłynąć na własny związek, poprawić samopoczucie i ukierunkować się na zdrowszy tryb życia. 

Życie seksualne a zdrowie

Aktywność seksualna, potencja i libido, które sprawnie działają, to przede wszystkim zdrowy organizm i układ krążenia w świetnym stanie. Zaburzenia, oprócz elementów psychicznych, to głównie problemy z naczyniami krwionośnymi i niewystarczająca ilość krwi dostarczana do prącia. Aktywność seksualna wiąże się z siłą, odpowiednią wydolnością, silnym układem odpornościowym i zdrowym systemem naczyniowym. Jeśli pojawiają się zaburzenia, to sygnał, by zgłosić się do specjalisty.