Sobota, 18 września 2021

Flawonoidy na utrzymanie sprawności seksualnej

24 października 2019

Sprawność seksualna jest bardzo istotna do zdrowego i sprawnego funkcjonowania w codzienności. Tym bardziej trudne jest narastające zjawisko impotencji wśród panów, który dotyka coraz młodszych mężczyzn (20-25 lat). Problem w ciągu dekady obejmie ponad 300 milionów osób. Dlatego sporo się mówi o zdrowym trybie życia, świadomości, odpowiedniej diecie i stosowaniu suplementów diety oraz afrodyzjaków. Ważna kwestia to także antyoksydanty. Coraz chętniej wymienia się również flawonoidy na utrzymanie sprawności seksualnej, które wykorzystuje się także w kosmetologii. Związki te odpowiedzialne są za likwidację wolnych rodników, co w konsekwencji zwalnia procesy i objawy starzenia. Czym właściwie są flawonoidy i w jaki sposób działają?

Czym są flawonoidy?

Flawonoidy na utrzymanie sprawności seksualnej to substancje obecne w roślinach. To grupa związków, których w rodzinie rozpoznano już ponad 7000, gdzie główne składniki to benzen oraz piron. W ich budowie biorą udział atomy węgla podlegające zmianom chemicznym. To doprowadza do silnych właściwości antyoksydacyjnych. Moc ta uzależniona jest od ilości grup  hydroksylowych, które spełniają rolę antyutleniacza. To związki chemiczne obecne w roślinach. Spełniają w nich określone role - oprócz antyoksydacji, są barwnikami, oraz chronią przed inwazją insektów lub grzybów. Znaleźć można je w praktycznie każdym elemencie rośliny (od korzenia po czubki liści). Ich duże stężenie wykazują cytrusy, buraki, ziołach i konopiach, gdzie stanowią do 1:40 całej masy rośliny w częściach zielonych.

Rola flawonoidów

Flawonoidy chronią przede wszystkim rośliny przed insektami i grzybami oraz regulują cykl komórkowy.  Dostarczane w diecie mają działanie przeciwzapalne, antyalergiczne, zmniejszają ryzyko zachorowania na raka oraz wykazują dużą aktywność biologiczną. Wszystko dzięki zachodzącym dzięki nim procesom antyoksydacyjnym, które niwelują obecność wolnych rodników (czyli cząsteczek w których nie ma ułożonych elektronów) odpowiadających za niszczenie komórek białka i osłabienie tkanek organizmu poprzez wzrastającą śmierć komórek. Flawonoidy stopują enzymy odpowiedzialne za tworzenie wolnych rodników, zapobiegają utlenianiu się witaminy C oraz ograniczają destruktywny 

Flawonoidy a zdrowie 

Związki te działają antyutleniająco, czyli przeciwdziałają powstawaniu i rozwijaniu się wolnych rodników. Ponadto wykazują inne pożyteczne dla człowieka właściwości - wszystko przez wszechstronność biologiczną gatunku. Mają holistycznie pozytywny wpływ na ludzki organizm, głównie w układzie krwionośnym. Przede wszystkim obniżając ciśnienie krwi, przeciwdziałają zbieraniu się płytek krwi bez wyraźnej przyczyny, a także ograniczają rozwój cholesterolu, poprawiają elastyczność naczyń w układzie krwionośnym. Zdrowy tryb życia i odpowiednia dieta wzbogacona o flawonoidy może okazać się strzałem w dziesiątkę w kierunku zachowania wysokiej jakości zdrowia przez długie lata. Aby dokładnie poznać rolę flawonoidów i świadomie wprowadzić je w dietę, warto skonsultować się ze specjalistą, który wspomoże ten proces.