Piątek, 17 września 2021

Jak leki oddziałują na potencję?

24 października 2019

Potencja to trudny temat, a problemy z możliwościami seksualnymi są utożsamiane ze złą dietą, trybem życia, uzależnieniami lub problemami zdrowotnymi (w tym oddziaływaniem przewlekłego stresu). Aby rozwiązać problem, dotknięci przypadłością często sięgają po preparaty dostępne od ręki w punktach aptecznych lub po leki na receptę, które zawierają precyzyjnie działające substancje czynne. Jednak, jak się okazuje, leki jako takie również mogą być niebezpieczne. Nie dość, że mogą doprowadzić do uzależnienia, ich stosowanie niesie ryzyko powikłań zdrowotnych, także pod postacią problemów z potencją. Jak leki oddziałują na potencję?

Popularne leki a potencja

Po bliższym przyjrzeniu się tematowi, na aktywność seksualną i potencję ma wpływ całkiem sporo ogólnodostępnych leków, po które regularnie sięgamy, nie biorąc pod uwagę konsekwencji. Nie mówimy tu o powiązanych procedurach farmakologicznych, których skutki uboczne w postaci zaburzeń procesów seksualnych są mniejszym złem. Za źródło problemu można uznać preparaty dostępne bez recepty, które działają w charakterze przeciwzapalnym. Są to substancje niesteroidowe na podstawowe przypadłości. Wszystko byłoby w porządku przy doraźnym stosowaniu, jednak ich regularne przyjmowanie wiąże się z obniżeniem libido i zaburzeniami potencji. Oprócz nich należy ostrożnie podchodzić do preparatów na nadciśnienie, leków psychotropowych oraz niektórych leków na choroby układu krwionośnego. 

Jak leki oddziałują na potencję? - Sterydy 

Sporym problemem mogą być sterydy. Choć ich główna część to uzależnienia od mieszanek sportowych, których niewłaściwe przyjmowanie wiążę się z konsekwencjami zdrowotnymi, to sterydy w postaci leków również stanowią problem. Leki sterydowe mają działać przeciwzapalne i często pojawiają się np. w leczeniu antyalergicznym. Wszystko przez zaburzenie gospodarki hormonalnej i niewłaściwe stężeniu testosteronu w organizmie. Początkowo wydaje się, że sprawność znacząco wzrosła i zmierza w dobrym kierunku, lecz z czasem potencja znacząco spada i ciągnie za sobą dodatkowe niepożądane skutki. Wszystko dlatego, że ciało z zasady zwalcza nadmiar hormonu obecnego we krwi. Z tego tytułu pojawia się słabe samopoczucie prowadzące do depresji i blokad psychicznych odpowiedzialnych za zaburzenia potencji oraz bezpośrednio związane z przepływem krwi do ciał jamistych w członku. Jak leki oddziałują na potencję - jaki jeszcze mają wpływ?

Sterydy - powikłania 

Do najważniejszych powikłań leków sterydowych należy zaliczyć wzrost cholesterolu, który grozi trwałymi zaburzeniami seksualnymi. Sterydy i ich wpływ na poziom testosteronu oraz niewłaściwą gospodarkę, często odpowiadają za patologie układowe. Dodatkowe problemy to nadciśnienie, trudności z utrzymaniem odpowiedniego poziomu cukru (i w konsekwencji cukrzyca) czy nawet w późnym etapie, zawał serca. Niektórzy próbują się “ratować” kolejnymi dawkami sterydów, niestety konsekwencje są wtedy jeszcze gorsze. Wspomniane wyżej preparaty mogą trwale wpłynąć na funkcjonowanie układu, dlatego wszelkie trudności warto skonsultować z lekarzem specjalistą, który dobierze odpowiednie kroki do konkretnego przypadku.