Sobota, 18 września 2021

Kreatyna dla mężczyzny

24 października 2019

Kreatyna to związek kilku aminokwasów. Jej działanie jest uzależnione w dużej mierze od sposobu dawkowania. Zazwyczaj przyjmuje się niewielkie dawki substancji kilka razy dziennie w celach regeneracyjnych. Jednak zwiększenie ilości i czasu podawania pozwala na budowanie masy mięśniowej. Kreatyna w małych dawkach zazwyczaj nie powoduje skutków ubocznych, dlatego jest bezpieczna i stosowana przez amatorów, jak i profesjonalnych sportowców. Czym dokładnie jest i jak działa? Jaka będzie odpowiednia kreatyna dla mężczyzny?

Kreatyna - czym jest i jak działa?

Kreatyna dla mężczyzny trenującego, to nic innego jak suplement, którego zadaniem jest uzupełnienie braków wynikających z intensywnego treningu. Ma właściwości pobudzające regenerację, zwiększa przystosowanie na zmęczenie oraz umożliwia szybszy przyrost masy mięśniowej. Jest to substancja naturalnie obecna w ciele człowieka, jednak w zbyt małym stężeniu by móc odczuwać jej działanie w codziennych treningach. Pozwala na usprawnienie procesu odpowiadającego za pozyskanie energii do mięśni w czasie wysiłku. Stąd jej suplementacja. 

Sporadyczne efekty uboczne jej stosowania to zazwyczaj drobne problemy żołądkowe. Kreatyna to mieszanka trzech aminokwasów - argininy, metioniny i glicyny. Magazynuje duże ilości energii w mięśniach, która jest uwalniana w czasie wysiłku fizycznego. Zbyt mała ilość kreatyny sprawia, że szybko wzrasta uczucie zmęczenia, a ciało wolniej się regeneruje po treningach. Jej dostarczanie zwiększa efektywność treningową i poprawia jakość odpoczynku. 

Jak najlepiej stosować kreatynę?

Regularne przyjmowanie suplementu kreatyny zwiększa jej stężenie w organizmie od dziesięciu do czterdziestu procent. Pozwala to na podejmowanie wysiłku o dużej intensywności z lepszym skutkiem. Zwiększa także możliwości treningowe, dzięki zwiększonej możliwości regeneracji. Krótki okres przyjmowania substancji wpływa pozytywnie na krótkotrwały wysiłek (sprint, wysiłek siłowy). Systematyczne, długotrwałe przyjmowanie kreatyny zwiększa siłę i wytrzymałość mięśni. Można zwiększyć jej efektywność poprzez dopasowanie odpowiedniej, zbilansowanej diety. Zmniejsza ona także stopień zakwaszenia organizmu po treningu oraz zwiększenie siły, dzięki stymulowaniu gospodarki węglowodanowej.

Skutki uboczne stosowania kreatyny

Głównym i pożądanym skutkiem ubocznym spożycia kreatyny jest wzrost masy ciała. Stąd duże zainteresowanie i popularność tej substancji. Jednak każdy organizm przyswaja ją inaczej, dlatego mogą wystąpić działania niepożądane. Oprócz problemów żołądkowych, są to skurcze mięśni, wzrastająca tendencja do drobnych kontuzji oraz odwodnienie. Nie zaobserwowano jednak skutków ubocznych przy długotrwałym stosowaniu. Dodatkowo uważa się, że jej stosowanie może pozytywnie przyczynić się do poprawy stanu ciała w przypadku urazów ortopedycznych, problemów łączących urazy mięśniowo-nerwowe oraz w przypadku chorób serca.  

Kreatyna dla mężczyzny to bardzo dobry wybór w celu zwiększenia efektywności i wydajności swoich treningów. Należy pamiętać o jej pozytywnych właściwościach w połączeniu z odpowiednią dietą i regeneracją, które pozwalają na znaczące zwiększenie osiągów przy odpowiednio zaplanowanej suplementacji.