Sobota, 18 września 2021

Negatywne działanie stresu na męską potencję

24 października 2019

Dobre samopoczucie mężczyzny jest uzależnione od wielu czynników, jednak obniżenie sprawności seksualnej potrafi gwałtownie załamać nawet najtwardszą jednostkę. To często oczko w głowie i punkt honoru dla mężczyzny, aby potencja nie sprawiała najmniejszych problemów. Dochodzi do tego ego, ambicja i liczne powiązania emocjonalne z samym aktem seksualnym. Nic więc dziwnego, że aktywność seksualna ma taki wpływ na psychikę mężczyzny. Odbija się to na jego życiu osobistym, relacjach międzyludzkich, relacjach damsko-męskich i ogólnym funkcjonowaniu. Poniżej opisujemy negatywne działanie stresu na męską potencję, jako jednego z czynników psychicznych osłabiających aktywność seksualną panów. 

Negatywne działanie stresu na męską potencję - rola niskiej samooceny

Problemy z potencją odbijają się nie tylko na aktywności seksualnej i relacjach z partnerką, ale przede wszystkim na psychice. Z jednej strony, cios otrzymuje ego osoby, która chce zadowolić swojego partnera i stanąć na wysokości zadania, z drugiej cierpi ogólna samoocena, zaliczając spory upadek. W konsekwencji, największymi ofiarami są pewność siebie, nie tylko w sytuacjach łóżkowych, ale również codziennych oraz zaufanie do samego siebie i swojego ciała. Wiąże się to mocno z poczuciem kontroli oraz zachwiania pewności w to, co powinno działać samoczynnie. Część z panów dotkniętych problemem sięga po ogólnie dostępne preparaty na erekcję, mające zminimalizować lub wyeliminować objawy. Dodatkowo wspierają się preparatami naturalnymi oraz afrodyzjakami, które w kombinacji mają być skuteczną mieszanką na potencję. Część panów popada jednak głębiej w przewlekły stres, który prowadzi do depresji, negatywnie wpływa na potencję i erekcję, pogłębiając tylko problem. Kolejne efekty tej sytuacji to kompleksy, niska samoocena i przewlekły strach przed porażką, które przenoszą się na inne elementy i sfery życia. Bardzo ważna jest tutaj odpowiednia procedura radzenia sobie z problemem, najlepiej konsultowana z lekarzem oraz wsparcie partnerki. Warto rozważyć również konsultacje z lekarzem specjalistą, a także terapeutą lub seksuologiem. 

Sposoby na radzenie sobie ze stresem w kontekście potencji

Problemy z erekcją to najpoważniejszy objaw dysfunkcji potencji. Mówimy o niej, gdy kilkukrotnie, pomimo mocnego podniecenia, mężczyzna nie jest w stanie odbyć satysfakcjonującego stosunku. Niektórzy mówią o co czwartym nieudanym podejściu do zbliżenia, inni twierdzą, że wystarczy tylko kilka nieudanych podejść, by uważać problem za poważny. Niemniej jednak, niezależnie od częstotliwości,  należy znaleźć przyczynę problemu, by móc na niego zareagować i w konsekwencji wyeliminować. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że kłopoty mają swoje źródło w psychice. Winowajca to przede wszystkim duży, przewlekły stres, który wpływa na mentalność i osłabienie kolejnych elementów (pewność siebie, samoocena). Negatywne działanie stresu na męską potencję to napięcia, które tworzą wewnętrzne blokady, uniemożliwiają rozluźnienie się i skupienie na aktywności seksualnej oraz możliwości cieszenia się z niej. Stres przyczynia się w dłuższym okresie także na pracę układu krwionośnego, przepływ krwi i w konsekwencji działanie ciał jamistych w prąciu, których działanie przeradza się w erekcję niezbędną do osiągnięcia satysfakcji.