Piątek, 17 września 2021

Sprawność seksualna mężczyzn

24 października 2019

Sprawność seksualna mężczyzn jest z jednej strony tematem tabu, z drugiej patrzy się na nią w kontekście stereotypów. Na szczęście ta perspektywa powoli się zmienia. Jest to szczególnie ważne z powodu poczucia własnej wartości, które u panów jest mocno powiązane ze sprawnością seksualną. Dlatego możemy zaobserwować w mediach i internecie zmianę narracji wobec problemów z seksualnością - zamiast wstydu, mówi się o męskich rzeczach, gotowości i profesjonalizmie. Niezależnie od społecznego pojmowania seksualności u panów, jest to bardzo ważna dziedzina życia, wpływająca na pewność siebie, ogólne psychiczne funkcjonowanie i samopoczucie oraz mająca konotacje zdrowotne. Czym dokładnie jest sprawność seksualna i jak powinniśmy o nią dbać?

Sprawność seksualna mężczyzn -  co na nią wpływa?

Sprawność seksualna mężczyzn jest uzależniona od wielu czynników. Zwykle są to elementy, które nie wydają się zbyt istotne w czasie codziennego funkcjonowania. Jednak z perspektywy trybu życia, wpływu na zdrowie i aktywności seksualnej, w dłuższej perspektywie odgrywają olbrzymią rolę. Są to m.in.:

  • dieta,

  • stres i myślenie o problemach (w domu, pracy, finansowych),

  • brak własnego rytmu (work-life balance),

  • przemęczenie,

  • konflikty,

  • narastające problemy zdrowotne, na które nie mamy czasu.

Szczególnie chodzi tu o nawyki oraz problemy ze zdrowiem w początkowym stadium rozwoju, które można usunąć w zarodku, jednak pozostawione same sobie rozrastają się do sporego problemu. Chodzi głównie o przypadłości dotyczące układu krążenia i cukrzycę. Ich powikłania w postaci miażdżycy, nadciśnienia, problemów z cholesterolem, wpływają na przepływ krwi w organizmie i ukrwienie przyrodzenia w trakcie aktu seksualnego. 

Grupa ryzyka

Osoby narażone na problemy z potencją mogą upatrywać źródeł zaburzeń w różnych dziedzinach. Najważniejsze elementy, na które należy zwrócić uwagę, to aktywność fizyczna i odpowiednie żywienie. Ponadto na potencję wpływa zakres i stopień kontaktu z używkami (alkohol, tytoń), komfort psychiczny oraz wiek. Panowie po 40. roku życia powinni zwracać większą uwagę na czynniki wpływające na ich potencję, a od 50. roku życia spada stężenie hormonów, w tym testosteronu, obniżając aktywność i wrażliwość na seksualne doznania. 

Sprawność seksualna mężczyzn - problem impotencji

Jednym z późnych objawów zaburzeń potencji i problemów zdrowotnych jest impotencja. Jest to problem z uzyskaniem erekcji dającej szansę na satysfakcjonujący stosunek, pomimo mocnego uczucia podniecenia. Impotencja może przybrać trzy formy - erekcyjną (problem z osiągnięciem wzwodu), generatywną (dotyczą płodności) oraz orgastyczną (uniemożliwia osiągnięcie orgazmu). 

Co pomaga na impotencję i wspomaga sprawność seksualną?

Sprawność seksualna mężczyzn jest mocno powiązana z psychiką - im lepszy jej stan, tym lepsze samopoczucie. Aby wszystko działało prawidłowo, należy dbać o równowagę w życiu codziennym i zdrowie. Nie zawsze jednak mamy czas i możliwości, by zaopkieować się wszystkim aspektami życia. Warto się w takim momencie wesprzeć odpowiednią suplementacją. Nasza uwaga powinna skierować się na produkty zawierające takie składniki, jak żeń-szeń, miłorząb japoński, nasiona dyni oraz mleczko pszczele i johimbina. Swoje problemy można również skonsultować z lekarzem specjalistą, który zaproponuje odpowiednie ścieżki leczenia i profilaktyki.