Sobota, 18 września 2021

Wpływ gospodarki hormonalnej na Twoją seksualność

24 października 2019

Potoczne tłumaczenie seksualności zmianami hormonalnymi w społeczeństwie przypisane jest płci żeńskiej. Jednak tak samo jak w przypadku pań, panowie również muszą mierzyć się z problemami hormonalnymi, które odgrywają niebagatelną rolę. Każde zachwianie - nadmiar, niedobór, czy niewłaściwa gospodarka hormonalna zaburzają zwykłe funkcjonowanie - od relacji międzyludzkich, po przykre konsekwencje zdrowotne. Jaki jest wpływ gospodarki hormonalnej na Twoją seksualność? Przeczytaj i sprawdź. 

Rola testosteronu

Najważniejszym hormonem z perspektywy męskiej seksualności jest oczywiście testosteron. Ma on wpływ na liczne elementy w organizmie, ale w przypadku panów odpowiada za pobudzenie seksualne, chęć do rywalizacji i podejmowanie ryzyka, które ma przyczynić się do zdobycia jak najlepszej partnerki. Z szerszej perspektywy wpływa także na budowę mięśni (atrakcyjność) wytrzymałości, a przede wszystkim erekcję i popęd. Spadek testosteronu to drażliwość, lęk i brak ochoty na seks u panów. Wpływ gospodarki hormonalnej na Twoją seksualność  jest niebagatelny, dlatego należy je odpowiednio stymulować, tak by stężenia znajdowały się w normie. Wytwarzany jest w jądrach i odpowiada za typowo męskie cechy płciowe. O tym ile go potrzeba, decyduje mózg, a dokładnie przysadka mózgowa. 

Wpływ gospodarki hormonalnej na Twoją seksualność - testosteron

Testosteron, to organizacja i nadzorowanie funkcji seksualnych u panów. Przede wszystkim objawia się to rozwojem narządów płciowych i ich prawidłową pracą. Dodatkowo wspomaga produkcję spermy, odpowiada za porost włosów (m.in. na brodzie), mutację (układ strun głosowych), to jak układa się tkanka tłuszczowa, wspiera aktywność seksualną i to co nam się podoba oraz to w jaki sposób się zachowujemy (tzw. profil behawioralny). Wysoki poziom testosteronu to domena mężczyzn do 30. roku życia. Ta ilość może być mniejsza ze względu na różne przypadłości - głównie tryb życia i choroby. Po 30. roku życia jego poziom może spaść nawet o połowę, a reakcje na zmianę tego stanu są mocno zindywidualizowane. Wahania mogą być tym większe im więcej wpływu ma stosowanie używek oraz wystawienie na działanie stresu. 

Inne hormony

Gospodarka hormonalna u mężczyzn to nie tylko testosteron. Za atrakcyjną sylwetkę i energię do działania odpowiada tyroksyna. Dzięki niej szybciej spalane są cukry oraz szybciej jest dostarczany tlen do komórek. Spadek stężenia to przede wszystkim problemy z metabolizmem - chroniczne zmęczenie oraz ospałość. Następny hormon to melatonina, która sprzyja dobrej jakości snu. Głód regulują lektyna i grelina. Można je w prosty sposób uaktywnić - wystarczy uprawiać sport (preferowany na świeżym powietrzu z dużą ilością tlenu). I choć duży stres wpływa negatywnie na seksualność, w mniejszych dawkach uwalnia on znośne dawki kortyzolu, które wydają się bezpieczne. Duże stężenie to droga do tycia, nadciśnienia oraz osłabienia siły mięśni. Spadek potencji i libido może wiązać się z problemami z tarczycą, gdzie podczas leczenia należy przyjmować odpowiednie leki wyrównujące poziom hormonów. Dlatego przy rutynowych badaniach krwi, warto zlecić dodatkowe badania tarczycy.