Piątek, 17 września 2021

Zaburzenia seksualne po sterydach

24 października 2019

Produkty sterydowe mają dwa konkretne działania. Jedne są tworzone jako substancje przeciwzapalne i stosuje się je w procedurach medycznych jako element leczenia. Drugie to sterydy stosowane przez osoby intensywnie ćwiczące, które mają poprawić ich osiągi sportowe i sylwetkowe. I choć miały diametralnie odmienić sytuację potrzebujących, niosą ze sobą również ogromne ryzyko powikłań. Jedne z nich to zaburzenia seksualne po sterydach. Ich stosowanie bez odpowiedniej opieki specjalisty wiąże się z dużym ryzykiem. Zazwyczaj są przyjmowane ich zbyt duże ilości lub w zbyt dużych dawkach. Brak odpowiedzialności w tym zakresie wiąże się z bardzo długim okresem powrotu do zdrowia i pełnej sprawności, a w szczególności z zaburzeniami erekcji, chorobami układu krwionośnego (miażdżyca, nadciśnienie) czy uszkodzeniami wątroby. Dlatego zweryfikuj skutki uboczne sterydów i weź pod uwagę konsekwencje ich stosowania. 

Sterydy anaboliczne - co to i jak wpływa na seksualność?

Sterydy anaboliczne mogą mieć pochodzenie naturalne lub syntetyczne. Ich działanie skupione jest na przyśpieszeniu procesu podziału komórek w tkankach, ze szczególnym uwzględnieniem mięśni. Dzięki temu preparaty te zyskały bardzo dużą popularność w kręgach osób skupionych na treningu siłowym oraz wśród dopingowiczów. Niestety liczne skutki uboczne, w tym zaburzenia seksualne po sterydach, stanowią spore zagrożenie dla codziennego funkcjonowania i zdrowia. I choć znane są od blisko 80 lat, nie ograniczono ich negatywnego oddziaływania. 

Skutki uboczne przy stosowaniu sterydów

Wśród najpopularniejszych i naturalnych sterydów znajduje się testosteron. Jest on jednocześnie męskim hormonem płciowym, który musi znajdować się w odpowiednim stężeniu w organizmie, by działać prawidłowo. Wzrost poziomu sterydu, wynikający z jego dostarczania w diecie lub za pomocą odżywek oraz zastrzyków, powoduje przyrost masy mięśniowej i wydolności. Jednak manipulowanie gospodarką hormonalną niesie za sobą szereg konsekwencji. Nadmiar testosteronu we krwi pobudza mechanizmy obronne organizmu, które mają obniżyć jego stężenie. To niebezpieczne zjawisko, które potrafi się utrzymywać, nawet jeśli osoba przestanie dostarczać sterydy. Do najważniejszych objawów zaliczyć wtedy trzeba spadek sił oraz zaburzenia psychiczne  w postaci stresu i depresji. Od strony seksualnej, niestety konsekwencje są również poważne - spadek libido, zanik jąder lub dysfunkcja procesu tworzenia nasienia zdolnego do reprodukcji. W skrajnym przypadku dochodzi do pełnej impotencji. 

Sterydy - pomyśl o konsekwencjach

Decyzja o przyjmowaniu sterydów powinna być świadoma i dokładnie przemyślana. Problemem nie jest tylko sama erekcja, ale także płodność i kiepski stan tworzonych plemników. W krańcowych przypadkach nasienie osoby biorącej sterydy może w ogóle nie mieć jakichkolwiek plemników. Ponadto doprowadzanie do nadmiaru testosteronu może skutkować zwyrodnieniami w kanałach nasiennych, w których plemniki mogą utknąć. Wprowadzanie sterydów do programu ćwiczeń wydaje się kuszącą opcją, szczególnie w krótkiej perspektywie, lecz ryzyko od strony długoterminowej wydaje się nieadekwatne do konsekwencji.